7 POWODÓW, BY ZACZĄĆ MEDYTOWAĆ

7 powodów by medytować

7 POWODÓW, BY ZACZĄĆ MEDYTOWAĆ

Jeszcze jakiś czas temu słowo ,,medytacja’’ budziło we mnie niepokój. Czułam lęk związany z tym, co nieznane. Kiedy pierwszy raz spróbowałam medytacji, okazało się, że nie musi mieć ona związku z żadną religią i filozofią. Medytować można w różny sposób. Dziś jest to mój must-have w matczynej codzienności, który odmienił moje życie o 180 stopni. 

Zapytałam Paulinę Kulikowską, certyfikowaną Nauczycielkę jogi, Magistra Psychologii, Terapeutkę Spa & Wellness, a tak naprawdę osobę, która zajmuje się wydobywaniem kreatywności i potencjału z ludzi; jaką rolę może odgrywać medytacja w życiu Matki:

,,Mogłabym napisać całą książkę o zaletach medytacji, ale myślę, że już ten zestaw przekona Was do rozpoczęcia chociaż krótkiej praktyki każdego dnia. Warto medytować, ponieważ medytacja: 

1.      ZWIĘKSZA RADOŚĆ ŻYCIA

W natłoku obowiązków i emocji organizm Młodej Mamy jest wyczerpany. Ciągłe zmęczenie nie sprzyja odczuwaniu radości. Rodzą się wyrzuty sumienia, ponieważ tak wiele masz, a nie potrafisz tego docenić… Medytacja spowoduje, że poczujesz się bardziej radosna i pozytywna, ponieważ reguluje procesy chemiczne związane z dopaminą i serotoniną, czyli hormonami szczęścia. 

2.      POPRAWIA JAKOŚĆ SNU 

Wiele Młodych Mam ma problemy ze snem. Stres związany z płaczem czy zmianą pozycji dziecka powoduje, że sen staje się płytki. W rezultacie, nawet, kiedy masz możliwość zaśnięcia, nie potrafisz. Medytacja pomaga zmienić wzorce oddechowe, które mają wpływ na stan naszego umysłu. Wyciszony, spokojny umysł łatwiej zasypia i budzi się wypoczęty. 

3.      REDUKUJE STRES 

Młoda Mama, narażona jest nie tylko na stres związany z opieką nad niemowlakiem. Odczuwa szczególną presją społeczną, a przede wszystkim mierzy się z własnymi oczekiwaniami. Medytacja pomaga redukować stres związany z presją, ponieważ obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i pomaga uzyskać dystans do otaczającej nas rzeczywistości.  

7 powodów by medytować

4.      ZWIĘKSZA PEWNOŚĆ SIEBIE 

Większość kobiet walczy z zaniżonym poczuciem własnej wartości. Medytacja pomaga rozpuszczać negatywne wzorce myślowe na swój temat. Dzięki niej stajemy się bardziej decyzyjne, ufamy sobie i swojej intuicji. Czujemy, że mamy moc i czujemy się pewniejsze siebie. 

5.      POPRAWIA RELACJE

Dzięki medytacji zwiększa świadomość naszych potrzeb i emocji w tu i teraz. Oswajamy się z nimi, a co za tym idzie – uczymy się je komunikować w sposób zdrowy dla nas i dla naszego otoczenia. Równolegle poprawia się nasza komunikacja z samymi sobą, co jest absolutnym filarem w kształtowaniu zdrowej komunikacji z innymi.

6. ZWIĘKSZA POŁĄCZENIE Z DZIECKIEM

Ucząc się siebie i spotykając się ze sobą w medytacji, Młoda Mama ma możliwość rozwinąć szczególny rodzaj wrażliwości dostępny dla Matki. Gdy Dziecko płacze, musimy nieco „zgadywać” co jest nie tak, często metodą prób i błędów uczyć się co się dzieje z Bobasem. Dzięki medytacji mamy szansę rozwinąć intuicję i ograniczyć niepewność, którą czują Dzieci.

7. POMAGA UWOLNIĆ STRES POPORODOWY

Ciąża i poród to ogromne obciążenie dla organizmu na wielu płaszczyznach. Niegdyś Czas Połogu był świętym czasem Mamy, gdzie wszystkie kobiety ze społeczności opiekowały się Mamą i Noworodkiem. W dzisiejszych czasach niewiele z nas ma luksus, by dojść do siebie w spokojnych warunkach. Medytacja jest okazją do tego, by w łagodny sposób zintegrować te ogromną zmianę i przeżycia związane z niejednokrotnie trudnym porodem.


With love, Paula

@astroshamanka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *