JAK ZADBAĆ O ORGANIZM PO PORODZIE WG AJURWEDY?
Pierwsze miesiące po porodzie to niezwykle istotny okres w życiu matki i dziecka. To czas, kiedy Młoda Mama skupia swoją uwagę w 100% na maluszku, który pojawił się w jej życiu. Wiele kobiet zapomina o tym jak ważne jest w tym okresie dbanie o siebie. Odkłada siebie na drugi plan.
My, Matki, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poród jest zjawiskiem szokującym dla organizmu i naszej psychiki. Z odpowiednim podejściem kobieta może przejść przez okres połogu świadomie i przywrócić swoje ciało oraz umysł do równowagi. O tym, jak ważne jest zadbanie o siebie przez kobietę, szczególnie w ciągu 42 dni po porodzie, mówi Ajurweda.
Jak zadbać o organizm po porodzie według Ajurwedy? Wskazówki o tym jak odzyskać równowagę między ciałem i duszą w tym niesamowitym czasie, opowie specjalistka od Ajurwedy Wanda Kruszyńska.

CZYM JEST AJURWEDA?
Zacznijmy od tego, żeby powiedzieć sobie kilka słów o tym czym jest Ajurweda.
Według Ajurwedy cały wszechświat składa się z 5 elementów : przestrzeń, powietrze, ogień, woda, ziemia. My będąc częścią tego wszechświata, też mamy te elementy w sobie w różnych proporcjach. Jakie są to elementy? Powietrze, ogień, woda, przestrzeń i ziemia, czyli główne elementy, które w nas przewodzą. Ajurweda jest starą nauką i nadal aktualną. Jest logiczną wiedzą, odpowiadającą na pytanie jak elementy w nas samych mogą się harmonizować.
Zanim przejdziemy do konkretów, chcę żebyś pamiętała, że pierwsze na co powinnaś zwrócić uwagę, to nie nakładanie presji na samą siebie. Najlepsza jest metoda małych kroków. Rób to co lubisz i to co sprawia, że czujesz się lepiej. Wszystko to o czym piszę w tym artykule to cenne wskazówki i spróbuj je wprowadzać w życie ze spokojem.
7 WSKAZÓWEK JAK ZADBAĆ O ORGANIZM PO PORODZIE WG AJURWEDY
1. NASTAW SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM NA ODPOCZYNEK
Dla kobiet, które są w połogu, najważniejszą rolę pełni odpoczynek. To czas, kiedy przywracamy siebie do zdrowia. Według Ajurwedy to doprowadzenie doszy Vata do równowagi. Jest to niezwykle istotne, ponieważ, jeżeli my jesteśmy wyczerpane, to po prostu nie mamy paliwa do dalszego funkcjonowania.
Myśląc o relaksie mówimy o prawdziwym odcięciu się od bodźców. Zdecydowanie lepiej wybrać medytację i relaksację niż oglądanie serialu czy skrolowanie Instagrama. Kiedy dziecko śpi, warto posłuchać dostępnych medytacji dla kobiet po porodzie albo po prostu się zdrzemnąć.
W tym okresie kobiety często chcą wrócić do tego, by jak najszybciej ,,działać”. Ja jednak zalecam przez okres 42 dni, jak wskazuje Ajurweda, odbudować swoje zdrowie. Skupić się na sobie i na dziecku.
Być może brzmi to kontrowersyjnie, ale zalecam zaciemniać pomieszczenia, by zniwelować nadmiar bodźców; stworzyć formę ,,jaskini” dla mamy i dziecka.
2. PROŚ O POMOC
Wielokrotnie spotykam się z tym, że mamy chcą zajmować się wszystkim same. Chcą udowodnić za wszelką ceną, że dają sobie radę. Nie biorą pod uwagę faktu, że ich organizm przeszedł rewolucję i to one wymagają zaopiekowania.
Bardzo ważne jest, by prosić o pomoc. Nieważne czy to mama, mąż czy przyjaciółka. Poproś o ugotowanie posiłku, a później sama obdarz tym inną Mamę. Troska i ciepło to energia, która powraca.
3. PAMIĘTAJ O CIEPŁYCH POSIŁKACH
Ciepłe posiłki są ważne, ponieważ dzięki nim, następuje lepsze trawienie i przyswajanie. W czasie porodu kobieta traci dużo krwi. W okresie połogu warto postawić na jej odbudowanie. Pomogą w tym ciepłe posiłki, np. ciepłe owsianki i zupy. Pamiętajmy również o ciepłych napojach. Pijąc zimną wodę czy inny zimny napój, ochładzamy organizm, który w tym okresie potrzebuje ogrzania.

4. ZADBAJ O ODŻYWCZĄ DIETĘ
Dieta musi być odżywcza i bogata w białko oraz dobre tłuszcze. Unikaj przetworzonej żywności, zimnych posiłków i napojów. Do tego radość z jedzenia konieczna. Wszystko co suche, czyli np. chipsy będą podnosiły nam Vatę, czyli mogą powodować gorsze samopoczucie. Jeśli chcemy coś przekąsić namoczmy np. daktyle czy inne suszone owoce i zjedzmy (pamiętajmy, żeby nie były suszone siarką).
W pakiecie z godzinną konsultacją ze mną, podczas której możemy ustalić co jest do zrobienia, dołączam książkę kucharską, gdzie jest wiele przepisów idealnych na czas połogu. Kliknij TU, żeby dowiedzieć się więcej o konsultacjach.
5. UNIKAJ KAWY
Wiele kobiet pyta o produkty pobudzające. Kawa to działanie na kredyt (wyczerpywanie nadnerczy). Podobnie zakazana jest klasyczna herbata, nawet zielona. Jeśli organizm jest zmęczony to należy odpocząć, a nie dodatkowo go pobudzać. Zwłaszcza po porodzie. Jeśli już koniecznie musisz wypić kawę to dodaj do niej gałkę muszkatołową i kardamon, który zniweluje jej negatywny wpływ na Twój organizm.
6. NAWADNIAJ ORGANIZM
Po porodzie chodzi o to, aby odbudować organizm. Pamiętajmy o skutecznym nawadnianiu. Nie nawadniamy się efektywnie pijąc zimne napoje. Niezbędne jest picie ciepłej wody, ale świetnie będzie działać np. na wzmocnienie laktacji- herbatka z kopru i kozieradki. Wartościową dla organizmu alternatywą jest też herbatka Shatavari.

7. POSTAW NA DELIKATNY RUCH
Można włączyć w tryb życia delikatne ćwiczenia. Kobiety po porodzie, często zaczynają intensywnie ćwiczyć i to się niestety odbija na ich zdrowiu w późniejszym okresie. Dobrym pomysłem jest wprowadzanie elementów jogi, która korzystnie wpływa zarówno na ciało jak i umysł.

P.S. O jodze dla młodej mamy możesz poczytać TU!
Redaktor: Paula Sadowska