JAK SOBIE RADZIĆ NA POCZĄTKU MACIERZYŃSTWA?

Jak sobie radzić na początku macierzyństwa

JAK SOBIE RADZIĆ NA POCZĄTKU MACIERZYŃSTWA?

Jak sobie radzić na początku macierzyństwa? Za odpowiedź na to pytanie większość Młodych Mam wiele mogłaby oddać. Jeśli niedawno zostałaś Mamą, pewnie siebie nie poznajesz. Szczęście i miłość mieszają się z lękiem i zmęczeniem… Spokojnie. Każda z nas przez to przechodzi. Połóg i pierwszy okres macierzyństwa to wyjątkowy czas, w którym Mama powinna szczególnie o siebie zadbać. Skupiamy się głównie na dziecku i zapominamy, że to MY dokonałyśmy cudu narodzin. I to MY potrzebujemy regeneracji, wsparcia i troski. Dobre samopoczucie Matki daje podstawę do dobrego samopoczucia dziecka. Tak jak w samolocie – najpierw zakładamy maskę sobie, by pomóc innym.

Co doradziłabym sobie, gdybym jeszcze raz była na początku macierzyństwa?

1. OBSERWUJ SWOJE SAMOPOCZUCIE. Jeśli huśtawka nastrojów, smutek i gorszy nastrój budzą Twój niepokój, zgłoś się do specjalisty. Niewyleczona depresja poporodowa odbije się na Twojej psychice. Wyleczona – sprawi, że odzyskasz radość życia. Ty wybierasz.

2. ROZMAWIAJ O SWOICH EMOCJACH z najbliższymi. Jeśli wcześniej tego nie robiłaś, będzie nieswojo, ale to dobra okazja, żeby w ogóle zacząć to robić. (Wiem coś o tym;) Możesz spotkać się z niezrozumieniem czy bagatelizowaniem, ale możesz też uzyskać wsparcie i pomoc. Jeśli nie zrozumie cię mąż, to może mama. Nie mama, może koleżanka. Jeśli nie koleżanka, to może psycholog. Warto.

3. NIE PORÓWNUJ SIĘ. Bądź świadoma. Życie na Instagramie to tylko fragment rzeczywistości (zwykle skrupulatnie przygotowany), a koleżanka najprawdopodobniej nie mówi Ci całej prawdy (z tego samego powodu co Ty).

Na początku macierzyństwa

A konkretnie…

4. DELEGUJ ZADANIA. Chcesz wszystko zrobić sama i czuć satysfakcję, że ,,dajesz radę’’. Ale to nie wyścig. Nie musisz nic udowadniać. Delegowanie to też umiejętność.

5. RÓB SOBIE CZĘSTE DRZEMKI. Kiedy tylko możesz, śpij w dzień. Żadna kawa nie zastąpi snu. Odpoczynek to podstawa dla regeneracji organizmu, szczególnie po porodzie.

6. ODPUŚĆ. Rób tylko to, co konieczne. Odpuść wszystko, czego nie musisz tego dnia robić. Nie musisz prasować ściereczek i ręczników, a kolację może przygotować Twój mąż.

7. NIE PLANUJ. Przy dziecku większość planów się nie realizuje. Nawet, jeśli Twój plan sprowadza się do szybkiego prysznica i umycia zębów. Czasem po prostu nie wychodzi. I to też jest ok!

O czym warto pamiętać, a często zapominamy na początku macierzyństwa?

8. DOBRZE SIĘ ODŻYWIAJ. Niedawno dokonałaś nadludzkiego wysiłku – urodziłaś swoje dziecko. Uszanuj swój organizm, który tak wiele zniósł i dostarczaj mu pożywienie, na jakie zasługuje. To szczególnie ważne na początku macierzyństwa.

9. DOCEŃ TU I TERAZ. Wiele Młodych Mam chce natychmiast połączyć życie sprzed okresu macierzyństwa z życiem po urodzeniu dziecka. Ale nie ma drogi na skróty. To już inny etap.  Bądź uważna, doceń tu i teraz, bo czas szybko mija.  

10. DAJ SOBIE CZAS NA POWRÓT DO ZDROWIA. Presja szybkiego powrotu do zdrowia i formy bombarduje z każdej strony. Stop! Masz własny organizm; ty go znasz najlepiej. Jeśli potrzebujesz więcej czasu na regenerację, pozwól sobie na to.

Jak sobie radzić w macierzyństwie

11. WYKORZYSTAJ TEN CZAS NA SAMOROZWÓJ. Pampers, karmienie, kupka i zupka nie sprzyjają rozwojowi intelektualnemu. Możesz czuć, że utknęłaś w miejscu. Tymczasem możesz się rozwijać tylko inaczej. To wspaniały czas na samorozwój.  Podczas spacerów słuchaj podcastów; podczas drzemek medytuj; rób mindfulness, czytaj książki. Opłaca się.

12. WYCHODŹ JAK NAJCZĘŚCIEJ. Jak najczęściej rób sobie małe ,,ucieczki’’ z domu bez bobasa. Nawet najmniejsza przerwa pozwoli ci odświeżyć umysł i doświadczysz innych bodźców.  Bezcenne.

13. ZNAJDŹ CHOĆ TROCHĘ CZASU DLA SIEBIE. Wiem, że kochasz swoje dziecko najbardziej na świecie, ale, jeśli zrobisz sobie przerwę, ta miłość się nie zmieni. Nawet zaryzykuję stwierdzenie, że będziesz bardziej cierpliwą i wyrozumiałą Mamą. Spróbuj.

14. BĄDŹ DLA SIEBIE WYROZUMIAŁA. Niedawno zostałaś Mamą. Nigdy wcześniej nią nie byłaś. Nie wszystko musisz wiedzieć od razu. Robisz wszystko najlepiej jak potrafisz.

15. ZACZNIJ POWOLI SIĘ RUSZAĆ. Po konsultacji z lekarzem zacznij wprowadzać ruch do swojego życia. Dłuższe spacery, joga, delikatne ćwiczenia… To jest lekarstwo nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu i duszy. Plus jest taki, że wiele aktywaności możesz wykonywać w domu, a to szczególnie ważne na początku macierzyństwa.

W kontrze do stereotypu Matki Polki

16. STAWIAJ SIEBIE NA PIERWSZYM MIEJSCU. Pamiętaj, jesteś tak samo ważna, jak Twoje dziecko. Jeśli o siebie nie zadbasz, najprawdopodobniej kiedyś odbije się to na Twoim organizmie. Dbaj o swoje ciało, umysł i duszę – dla siebie i swojego dziecka.

PS. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się jak udało znaleźć mi się trochę CZASU DLA SIEBIE PRZY DZIECKU, zapraszam do tego artykułu. W tej kwestii polecam również książkę ,,Odzyskać czas’’, Bożeny Kowalkowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *