JAK PORADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM W CZASIE WOJNY, BĘDĄC MAMĄ?
Cześć Dzielna Mamo! Czy wojna w Ukrainie spowodowała, że czujesz w sobie nieustanny lęk? Być może chciałabyś przejść do codzienności, ale czujesz wyrzuty sumienia? Że Ty się tutaj martwisz błahostkami, a obok giną niewinni ludzie. Może zastanawiasz się, czy jeszcze stosowane jest śmiać się, wyjść na kawę czy pojechać na wakacje?
O tym, jak opanować lęk i złapać równowagę w tej niecodziennej rzeczywistość, porozmawiałam z psychoterapeutką Joanną Godecką. Zapraszam do lektury:
M: CZY JEST JAKIŚ PRAWIDŁOWY WZORZEC POSTĘPOWANIA, JAK POWINNIŚMY ZAREAGOWAĆ W OBECNEJ SYTUACJI?
J.G: KAŻDY Z NAS REAGUJE W INNY SPOSÓB. Pozwólmy sobie na to. Jedni z nas czują, że chcą pomagać aktywnie, inni nie potrafią znieść natłoku informacji, jeszcze inni wdają się w wir prac domowych czy aktywności fizycznej. Każdy z nas jest inny. Szanujmy to. Co obecnie jest najważniejsze, to unikanie paniki i pogłębiania lęku, które budują postawę irracjonalną, a także egoistyczną. Przykładem takiego zachowania jest fakt, że wielu z nas opróżniło zapasy na stacji paliw czy w bankomatach, nie myśląc o innych.
JAK LĘK DZIAŁA NA NASZ ORGANIZM?
LĘK jest wynikiem naszego stresu. Jeśli na trudną sytuację reagujemy w taki sposób, następuje wzrost wydzielania kortyzolu i adrenaliny, tym samym osłabiając naszą odporność. Długotrwałe odczuwanie lęku skutkuje gorszą formą fizyczną, problemami ze snem. A to z kolei sprawia, że wchodzimy w lęk jeszcze mocniej i tworzy się błędne koło. Lęk zaburza racjonalne myślenie, które w obecnej rzeczywistości jest nam bardzo potrzebne. Powyższy przykład działań powodowanych lękiem, kiedy ludzie masowo udali się po przesadne zapasy, to działania podsycające panikę. Irracjonalne, wywołujące chaos. Kiedy więc działamy pod wpływem lęku, szkodzimy sobie i innym!
JAK ODNALEŹĆ SPOKÓJ W CZASIE WOJNY, KTÓRA TOCZY SIĘ OBOK NAS?
Kiedy się boimy, chcemy, żeby ktoś z nami dzielił ten stan. Przyciągamy więc informacje, sytuacje i ludzi, eskalujących w nas negatywne samopoczucie. To, czego nam teraz najbardziej potrzeba to zachowanie SPOKOJU, i obudzenie tak często niedocenianej – INTUICJI! Tylko wtedy, kiedy umysł jest WYCISZONY i spokojny pozwala nam podejmować słuszne, racjonalne decyzje i tylko wtedy jesteśmy w stanie usłyszeć to, co podpowiada nam nasza intuicja. A to na nią powinniśmy teraz postawić. ZAUFAJMY SOBIE. UWIERZMY W SIEBIE i w to, że PORADZIMY SOBIE W KRYZYSOWEJ SYTUACJI. Kierujmy się stwierdzeniem: ,,Zdaję sobie sprawę z zagrożeń, ale zachowuję spokój. Tylko wtedy jestem w stanie podejmować świadome i dobre decyzje. ‘’

JAK W PRAKTYCE ROZŁADOWAĆ LĘK, STRES I NAPIĘCIE?
Każdy z nas rozładowuje napięcie w nieco inny sposób, ale świetnym sposobem jest RELAKSACJA. Np. Trening Jacobsona albo Trening autogenny Shultza. Warto poszukać i wybrać odpowiednie dla siebie nagranie – głos i podkład powinny nas relaksować. Relaksacja działa pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Rozluźnia mięśnie, redukuje bóle i napięcia, uspokaja rytm serca i dotlenia organizm. Poza tym uspokaja nerwy, wspomaga koncentrację. Dobrze działa również umiarkowania aktywność fizyczna. Np. na świeżym powietrzu. W ten sposób organizm odpoczywa bardzo efektywnie.
JAK PORADZIĆ SOBIE Z WYRZUTAMI SUMIENIA, ŻE JA MAM DOBRZE, A OBOK GINĄ LUDZIE?
Po pierwsze, spójrzmy na sytuację globalnie. Przed wojną w Ukrainie, naszą planetę dotykały kataklizmy, konflikty i nieszczęścia. Teraz konflikt jest blisko nas, dlatego mocniej współodczuwamy i utożsamiamy się bardziej. Natomiast wojna w Syrii czy płonące lasy w Australii nie spowodowały, że przestaliśmy żyć codziennością. Po drugie, czy to, że będziemy się teraz umartwiać w jakikolwiek sposób pomoże potrzebującym a także nam i naszym bliskim?
KLUCZEM JEST BALANS MIĘDZY POMOCĄ INNYM, A ZADBANIEM O WŁASNĄ WEWNĘTRZNA RÓWNOWAGĘ. To, że dbamy o swoje wnętrz i o swoją psychikę, nie oznacza, że jesteśmy egoistami. Egoistyczne są raczej wspomniane działania prowadzące do wyczerpywania zapasów; myślenie, żeby wystarczyło mnie, a nie innym. To, że wyjedziemy na wakacje nie oznacza, że nie dbamy o sytuację, która ma teraz miejsce Każdy z nas ma prawo pracować, zarabiać pieniądze i odpoczywać, tak, żeby móc pomagać innym – fizycznie i psychicznie. Niedoceniona jest pomoc w postaci dobrej intencji – fakt, że życzymy komuś dobrze. A to możemy robić zawsze, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy i co robimy. To jest związane z pozytywnością, nad którą pracuję już ponad 30 lat.
JAK W TEJ CHWILI WYKORZYSTAĆ TEORIE POZYTYWNOŚCI?
POZYTYWNOŚĆ to nie tylko uśmiech i naiwność, że nic się nie dzieje. W obecnej sytuacji pozytywna postawa to np. chęć niesienia pomocy, pokoju i miłości. Wysyłanie dobrych intencji i życzenie komuś dobrze. Mówienie NIE wojnie i reżimowi.
To również uczucie wdzięczności i zaufania. Kiedy wstajesz rano i budzisz się z wdzięcznością oraz nastawieniem, że wszechświat będzie z Tobą współpracował, tak się dzieje. Założenia mechaniki kwantowej i neuronauki dają podstawy do tego, by twierdzić, że w świecie funkcjonują dwie energie: pozytywna i negatywna. Energia nie znika, nie rozpływa się, ale wpływa na rzeczywistość. Musimy więc być uważni na nasze myśli, słowa i czyny, ponieważ przez nie zasilamy jedną albo drugą pulę energetyczną i kreujemy naszą rzeczywistość. Zastanówmy się, czy zasilamy energię pozytywności- miłości, życzliwości i wsparcia, czy tę negatywną – nienawiści, lęku, niepokoju.
A JAK ROZMAWIAĆ O WOJNIE Z DZIEĆMI?
Nie należy dziecka oszukiwać, mówiąc że nic się nie dzieje. Dziecko chodzi do szkoły, przedszkola, czuje, że coś jest nie tak. Równocześnie nie należy przytłaczać dzieci negatywnymi informacjami. Kiedy dziecko werbalnie informuje o swoim odczuciu i widzi, że mama jest smutna, nie zaprzeczajmy. Potwierdźmy, ale dodajmy także WSPIERAJĄCE MYŚLI, które sprawią, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie.
Równie ważne jest zajęcie dziecka zabawą, wspólnym spędzaniem czasu. Otoczenie dziecka troską, miłością i opieką, jak zawsze.
PS. Z mojej strony bardzo gorąco zachęcam do przeczytania książki, napisanej przez Joannę, w czasie pandemii, ale bardzo aktualną również dziś : ,,Przestań się zamartwiać’’. Link TUTAJ.
Bardzo serdecznie dziękuję Joannie Godeckiej (psychoterapeutce i autorce książek), za wspierającą rozmowę.